Alüminyum Hakkında

 

     Alüminyum (veya aluminyum, Simgesi Al). Gümüş renkte sünek bir metaldir. Atom numarası 13 tür. Doğada genellikle boksit cevheri halinde bulunur ve oksidasyona karşı üstün direnci ile tanınır. Bu direncin temelinde pasivasyon özelliği yatar. Endüstrinin pek çok kolunda milyonlarca farklı ürünün yapımında kullanılmakta olup dünya ekonomisi içinde çok önemli bir yeri vardır. Alüminyumdan üretilmiş yapısal bileşenler uzay ve havacılık sanayii için vazgeçilmezdir. Hafiflik ve yüksek dayanım özellikleri gerektiren taşımacılık ve inşaat sanayiinde geniş kullanım alanı bulur.

Alüminyum Küpeşte

     Merdivenlere, balkonlara, teraslara ve yapıların birçok bölümüne, emniyeti ve hoş bir görünümü sağlamak için yapılan dekorasyona küpeşte denir. Alüminyum profiller kullanılarak yapılan uygulamaya alüminyum küpeşte denir.

 

Küpeşte, korkuluk kelimesi ile eş anlamlıdır. Küpeşteler, alüminyum olduğu gibi ahşap, demir ve plastik de olabilir.

 

Alüminyum küpeşte diğer küpeşte uygulamalarından farklı olarak demontajdır. Yani profilleri parça bir şekildedir. Daha sonra bu profiller vida ile birbirine tutturularak oluşturulur.

 

Alüminyum küpeşteler, merdivenlerde, balkonlarda, bina girişlerinde, asma katlarda, bahçelerde, havuz kenarlarında ve teraslarda rahatça uygulanabilir.

Alüminyum Küpeştenin Avantajları

• Merdiven, balkon, teras ve havuz kenarları gibi kullanım alanlarına estetik, görsellik ve uzun ömürlülük sağlayarak yapılarınızın değerini arttırır.

• Malzemelerin temizlik dışında hiçbir bakım gerektirmez ve yıllarca sorunsuz kullanım imkânı sağlaması gibi üstün özellikleri sayesinde bugün modern ve akıllı yapıların tamamlayıcısı ve vazgeçilmezi haline gelmiştir.

• Paslanma oluşturmaz ve korozyona dayanıklıdır.

• Sağlam ve hafif olması ile yapılarınızın değerini arttırır.

• Her yapının atmosferine göre uygun çözümler, kullanım kolaylığı ve uygulama çeşitliliği sağlar. İstediğiniz şekillerde uygulatabilirsiniz.

• Hem iç, hem de dış mekânlarda rahatlıkla kullanılabilir. Yapılara aşrı yük yüklemez.

• Geri dönüşüm özelliliği ile doğayla dosttur.

 

Alüminyum Uzun Ömürlüdür !

     Bugün için tarihten gelen AHŞAP, topraktan gelen ALÜMİNYUM, petrolden gelen PLASTİK farklı özellikleri ile doğrama ürünlerinin belli başlı elemanlarıdır. Çok yağışlı ortamlar için ahşap, çok güneşli ve gece-gündüz ile mevsimler arası sıcaklık farklarının fazla olduğu bölgeler için ise plastik uygun malzemeler değildir.

     Buna karşılık her iklim koşulunda doğa şartlarına en dayanıklı malzeme ALÜMİNYUM’dur.

Ayrıca ahşap ve plastik doğramalar çok sınırlı ebatlarda yapılabilirken Alüminyumu her ebatta uygulayabilme imkânı vardır. Bu özellikleri ALÜMİNYUM’u doğrama malzemeleri içinde en uzun ömürlü kılmaktadır.

Alüminyum Çevrecidir!

ALÜMİNYUM, kullanıldığı mekânda bulunan her türlü cisim ile uyum sağlayabilecek en fazla seçeneği verebilen bir metaldir.

 Bunun iki temel sebebi vardır;

• Teknolojik açıdan sonsuz sayıda profil üretimi mümkündür.

• Metalik veya lake görünümü verecek şekilde renklendirme imkânı vardır. Metalik görünüm eloksal tekniği ile ayna parlaklığından kahverengi, siyah, mavi, sarı tonları ve natürel gümüş renginde verebilir. Lake görünüm ise elektrostatik toz boyama tekniği ile 100'ü aşkın renk seçeneğinde verebilir.

Özetle; FİYAT + PERFORMANS + ÖMÜR bileşiminde ALÜMİNYUM RAKİPSİZDİR...

 

Kaynak: Türkiye Alüminyum Sanayiciler Derneği (TALSAD)

 

Akm Alüminyum İnşaat Nak.Oto.San.Tic.Ltd.Şti © 2013 Tüm Hakları Saklıdır.

Web Tasarımcı Y.Emre